שמאות מוקדמת

בבואנו לקנות דירה, או אם כאשר אנחנו מתעניינים בבנייה עתידית של נכס מסוים, יש צורך לעשות הערכה של שווי הנכס. הערכה כזו צריכה להיעשות בעיקר עבור מי שקונה, אך גם עבור מי שמוכר, ולעיתים גם עבור גורם שלישי חיצוני, לצורך העניין – הבנקים.

מתי נצטרך לבצע שמאות מקרקעין?
רכישת נכס יד 2
רכישה מקבלן – במצב בו אין בנק מלווה לפרויקט
מחיר למשתכן – ברוב המקרים בו ניקח משכנתא שלא בבנק שמלווה את הפרויקט, וגם הבנק שמלווה את הפרויקט יכול לבקש שמאות במצב בו לא התקבלו הנחיות ברורות לגבי שווי שוק הדירות.
ביצוע שמאות טרם חוזה רכישה חשובה מאוד בעיקר ברמת הערכת שווי נכס לטובת מתן משכנתא מצד הבנקים
השונים.
אחוז המימון מקסימאלי שבנק מאשר הוא 75% משווי שמאות או סכום רכישה בחוזה, הנמוך מבין השניים. במצב בו אדם לוקח משכנתא במימון של 65% ויותר, מומלץ לבצע שמאות מוקדמת, אם ובמידה השמאי יעריך את ה נכס במחיר נמוך משווי בחוזה הרכישה, הרוכש יכול למצוא עצמו חשוף לבעיית הון עצמי.
מחזור משכנתא – בכל עסקת מחזור מבנק אחד לאחר נצטרך לבצע מחזור משכנתא. בנוסף, אם אנו מבצעים מחזור באותו בנק , גם כאן הבנק יכול לבקש לבצע מחזור אך לא חייב.
משכנתא לכל מטרה על נכס קיים – במידה והנכס נקי משעבוד וברצוננו לקחת משכנתא לכל מטרה, יהיה עלינו לבצע שמאות. במקרה בו אנו מעוניינים למחזר משכנתא קיימת ובנוסף לקחת תוספת לכל מטרה, גם כאן סביר להניח שנצטרך לבצע שמאות.
רכישת קרקע + בנייה עצמית.


בפועל, מקבילים מהבנק הפנייה לביצוע שמאות עם רשימה של מספר שמאים ומחירים. אנחנו צריכים להתקשר לאחד השמאים מהרשימה ולהזמינו לנכס עליו נרצה לבצע את השמאות.
שווי הנכס שהשמאי מציין בדוח שמאות זהו השווי שהבנק יסתמך עליו במידה ומחיר הרכישה בחוזה גבוה מהמצוין בדוח השמאות.

עוד מידע

cred2912

משכנתא הפוכה

מהי משכנתא הפוכה? בעידן בו יוקר המחייה עולה, והשכר או הגימלה כמעט לא משתנים,נוצר קושי כלכלי משמעותי לרוב האנשים בגילאי בגילאי 55 ומעלה, במיוחד לגימלאים,

משכנתא לבנייה עצמית

בניית בית פרטי, חלום! כל הפרוצדורה לקבלת משכנתא לבית קיים נכון גם לקבלת משכנתא לבנייה עצמית. ההבדל העיקרי הוא שאת כספי המשכנתא לבנייה עצמית נקבל

משכנתא לתושבי חו"ל

החל מאמצע העשור הקודם החלה תנועה ענפה של יהודים תושבי חוץ (כלומר, כאלה שלא גרים בארץ) הרוכשים דירות בארץ לצרכי נופש בישראל, עבור קרוב משפחה

דילוג לתוכן