משכנתא לתושבי חו"ל

החל מאמצע העשור הקודם החלה תנועה ענפה של יהודים תושבי חוץ (כלומר, כאלה שלא גרים בארץ) הרוכשים דירות בארץ לצרכי נופש בישראל, עבור קרוב משפחה שחי בישראל, בעיקר ילדים ש"עשו עליה" וכן, לשמחתי, יש כאלו שמעדיפים להשקיע בארץ ממניעים "ציוניים".

גם בשנים האחרונות, קיימת מגמת השקעות של תושבי חוץ בנכסי נדל"ן בישראל ומספר גורמים עיקריים משפיעים על המגמה המתמשכת הזו:

1. ריבית זולה ותנאי מימון נמוכים.

2. תשואות נאות שהניב שוק הנדל"ן בישראל.

3. האנטישמיות בעולם והרצון בביטחון נדל"ני בישראל.

כיום נמצאות עשרות אלפי דירות בישראל בבעלותם של תושבי חוץ. עיקר הרכישות של תושבי חוץ הן בירושלים ובתל אביב, אבל ניתן למצוא רכישות כאלו גם בנתניה, אשדוד, אשקלון וגם ברעננה ואילת.מי נחשב תושב חוץ?

תושב חוץ זוהי הגדרה הקיימת בחוק. אלו אנשים שבעצם מרכז חייהם לא נמצא בארץ. החוק קובע שמי שנמצא מחוץ לישראל 183 ימים בשנה ומעלה במשך שנתיים ושבשתי השנים העוקבות מרכז חייו לא היה בארץ.

אחוז מימון – אחוז המימון המקסימאלי שתושב חוץ יכול לקבל זהה בהגדרות לאחוזי המימון שתושב ישראל יכול לקבל. אין שום הוראה ו/או חוק המגביל מעבר לרגולציה הקיימת את נושא אחוזי המימון לתושבי חוץ.

למעשה , בישראל מאפשרים הבנקים לתושבי חוץ לקחת משכנתא בגובה של עד 50% מערך הנכס, בלי קשר אם יש לו עוד דירות בחו"ל או בישראל. מאחר והנחת היסוד היא שלתושב חוץ המבקש לרכוש דירה בארץ יש כבר דירה בחו"ל, נחשבת הדירה הנרכשת כדירה להשקעה. אגב, תושב חוץ בעל ת.ז ישראלית שאין ברשותו נכס בארץ, ניתן יהיה לאשר לו באופן חריג מימון גבוה יותר.

המשכנתא יכולה להיות בריבית קבועה, צמודה, ריבית משתנה או שקלית, אבל מאחר ותושב החוץ מנהל את עיקר חייו במט"ח, יש לו אפשרות לקחת את כל המשכנתא במסלול צמוד מט"ח, אפשרות שאיננה פתוחה בפני נוטל משכנתא ישראלי.

בנקים המתמחים במתן הלוואות לתושבי חוץ – ברמת העיקרון, כל הבנקים יודעים לתת פתרונות לתושבי חוץ ברמת הלוואות המשכנתא. יחד עם זאת, בכל בנק מספר סניפים מצומצם אשר הוכשר לטיפול בסוג זה של עסקאות. מניסיון אישי שלי, בנק ירושלים לאורך השנים מטפל בסוג זה של עסקאות, כמו כן מזרחי טפחות. כמובן שגם פועלים ולאומי אך הם פחות "מתלהבים" מעסקאות אלה. אז איך עושים את זה ??? לתושבי חוץ יכולה להיות משימה לא פשוטה מבחינה בירוקרטית והתנהלות מול הבנקים.

מאז ומעולם, מתן משכנתאות לתושבי חוץ הייתה משימה לא פשוטה ביחס למתן משכנתאות לתושבי הארץ ואזרחיה. עם זאת, בטיפול נכון ויעיל תוך גישה לבנקים הנכונים, ניתן לקבל משכנתא מהר יחסית, ללא בעיות ובתנאים טובים.

עוד מידע

cred2912

משכנתא הפוכה

מהי משכנתא הפוכה? בעידן בו יוקר המחייה עולה, והשכר או הגימלה כמעט לא משתנים,נוצר קושי כלכלי משמעותי לרוב האנשים בגילאי בגילאי 55 ומעלה, במיוחד לגימלאים,

משכנתא לבנייה עצמית

בניית בית פרטי, חלום! כל הפרוצדורה לקבלת משכנתא לבית קיים נכון גם לקבלת משכנתא לבנייה עצמית. ההבדל העיקרי הוא שאת כספי המשכנתא לבנייה עצמית נקבל

Mortgage for foreign residents

    From the middle of the previous decade began a large movement of foreign residents (ie, those who do not live in Israel) who

דילוג לתוכן